Cała prawda o zbędnym tłuszczyku

Zbędny tłuszczyk to coś co spędza sen z powiek niejednej kobiety. Wstydzimy się go, nienawidzimy, chcemy pozbyć... jednak nie jest to takie proste. Czasami mimo odmawiania sobie jedzenia, ciągłych poświęceń kilogramy nie chcą "spadać" albo wracają jak bumerang. Dlaczego? Czy to za sprawą złej diety, złych ćwiczeń? Czasami prawda leży zupełnie gdzie indziej. Czasami wato sobie uświadomić, co to jest tkanka tłuszczowa i dlaczego odkłada się na brzuchu, a nie na udach albo odwrotnie.


Oto cała prawda o naszym tłuszczyku!

Aaron Cypess, instruktor medycyny w Harvard Medical School uważa, że "Otyłość jest jednym z najbardziej fascynujących tematów", który wciąż frapuje nie tylko ludzi otyłych, ale również naukowców. Rachel Whitmer to potwierdza dodając, że "tkanka tłuszczowa w organizmie ma więcej funkcji niż nam się wydaje". Otóż tkanka tłuszczowa odgrywa na naszym organizmie dwie bardzo ważne funkcje:

* przechowuje nadmiar kalorii w naszym organizmie w bezpieczny sposób, aby organizm mógł z nich korzystać w razie głodu

* uwalnia hormony, które regulują metabolizm

Jak się okazuje jest kilka rodzajów tłuszczyku, który znajduje się w każdym organizmie: dziecka i dorosłego.

Tkanka tłuszczowa podskórna

Zaraz pod naskórkiem znajduje się podskórna tkanka tłuszczowa, której zadaniem jest magazynowanie energii, a uwalniana jest ona gdy jesteśmy głodni. Ludzie, którzy dużo jedzą maja jej w nadmiarze, bo ta tkanka tłuszczowa bardzo szybko się buduje i gromadzi. Ludzie, którzy ograniczają jedzenie mają jej mniej, to z niej czerpie energie nasz organizm w czasie głodu. Pewnie teraz myślisz, że ten podskórny tłuszczyk to twój wróg, to on powoduje cellulit i rozstępy. Owszem, ale jednocześnie gdyby nie on, kobiety nie miałyby pięknych kształtów i obfitych piersi..

Głęboka warstwa tkanki podskórnej

Pełni w organizmie człowieka kilka ważnych funkcji. Wraz z podskórną tkanka tłuszczową amortyzuje uderzenia, chroni przed wychłodzeniem, uwalnia hormony (lipokiny), które zapobiegają stanom zapalnym w organizmie. 

Tkanka tłuszczowa wewnętrzna - trzewiowa

Jak sama nazwa wskazuje znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, a prościej mówiąc w naszym brzuchu. Trzewiowa tkanka tłuszczowa stała się ostatnio bardzo popularna wśród naukowców. Od kiedy okazało się, że ma silny związek z cukrzyca typu 2, czyli odpornością na insulinę, chorobami układu krążenia i zespołem polimetabolicznym jest interesującym przedmiotem badań. Podobnie jak w innych rodzajach tkanki tłuszczowej tutaj także znajdują się hormony wydzielające lipokiny, to dzięki nim nasza wątroba może liczyć na ochronę. 

Wszystkie rodzaje tkanki tłuszczowej odpowiadają za otyłość i związane z nią niedoskonałości naszego ciała, jednak jak widać tkanka tłuszczowa jest nam bardzo potrzebna do życia i utrzymania prawidłowego poziomu zdrowia. Jednak tylko od nas samych zależy na jakim poziomie będziemy utrzymywać nasz "tłuszczyk".

KONIEC?

Nie! To jeszcze nie koniec! Jest jeszcze jeden rodzaj tłuszczu, o którym naukowcy doskonale wiedzą, a trzymają to przed nami w tajemnicy. To brunatna tkanka tłuszczowa.
Termin ten powstał, by odróżnić ten specyficzny rodzaj tkanki tłuszczowej od opisanych powyżej. Tkanta tłuszczowa brunatna występuje w dużych ilościach tylko u noworodków. Największą rolę odgrywa w świecie zwierząt, którym potrzeba jest do hibernacji. Brunatna tkanka tłuszczowa reguluje temperaturę ciała i utrzymuje przy zasypiające na zimę zwierzęta przy życiu. 

Dlaczego brunatna tkanka tłuszczowa jest tak ważna dla człowieka? Niektórzy naukowcy twierdzą, że gdyby udało się wynaleźć tabletkę, która zwiększałaby udział brunatnej tkanki tłuszczowej w organizmie mogłaby ona zastąpić tłuszcz biały, a więc zmniejszyć udział tej "złej tkanki tłuszczowej" odpowiadającej za otyłość. To byłaby prawdziwa rewolucja w odchudzaniu! Tabletki, które naprawdę bez zbędnego wysiłku powodują, że chudniesz! Z ziemi zniknęły by wszystkie grubasy, przestałyby istnieć salony odchudzające, a rzesze dietetyków straciłoby pracę. Ileż chorób przestałoby dokuczać ludzkości!? Sielanka..? Być może, ale chyba tylko na krótką metę. Nie byłoby sensu chyba prowadzić tego bloga... a poza tym... CZY NAPRAWDĘ CHCIELIBYŚMY, ŻEBY WSZYSCY BYLI TACY SAMI?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Sposób na Brzuch © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka