Wzdęcia - jak sobie z nimi radzić?!

Chyba nikogo nie będzie zastanawiać, dlaczego osoby odchudzające najbardziej dbają o brzuch. Bo jego chyba najtrudniej ukryć. Mając pokaźny brzuszek trudniej wyeksponować piersi, brzydko leżą na nas sukienki, trudno nam zasznurować buta. Brzuch - bez wątpienia jest trudny do "zgubienia", ale daaaamy radę! :)


Jeśli własnie się odchudzasz zapewne najbardziej interesuje cię dieta, bogata w błonnik, bo to dzięki niemu możemy się szybko najeść jedząc mało. Czasami jednak mimo prawidłowej diety, mimo tego, że jemy niewielkie ilości czujemy ucisk na brzuchu i tak zwane „spęczenie”. Takie objawy to klasyczny przykład na to, że przed chwila najedliśmy się produktów wzdymających. No dobra ale co takiego mogłam zjeść, co spowodowało, że mój brzuch wygląda jak balon!?

Oto lista produktów powodujących wzdęcia:


O dziwo warzywa!


Ale na szczęście na wszystkie, tylko strączkowe, czyli należy unikać fasolki, groszku, bobu.. oraz kapustne (unikaj także kapusty, brukselki, kalafiora). Nie przesadzaj z cebulą! Też potrafi „napuszyć”.


Niektóre owoce

Jabłka, śliwki, gruszki, winogrona – te owoce mogą powodować wzdęcia. A wszystko przez sorbitol – naturalnie występujący cukier.


Tłuste dania


To oczywiste, że jeśli spożywamy posiłki bogate w tłuszcz, nasz organizm musi pracować na zwiększonych obrotach, aby ten tłuszcz strawić. Powstaje przy tym dwutlenek węgla, który osiada w jelitach i powoduje gazy. Dlatego unikaj potraw bogatych w tłuszcz, a jeśli już nie możesz się powstrzymać, to przynajmniej doprawiaj solidnie ziołami, które będą troszkę głuszyć objawy.. kminek, kolendra, estragon, cząber, bazylia- to twoi przyjaciele.


Napoje gazowane


To się rozumie samo przez się. Napoje gazowane zawierają gaz (dwutlenek węgla), więc muszą pęczyć. Poza tym napoje gazowane są bardziej kaloryczne niż zwykłe soki. To prawda – smakują – ale ceną za chwilę przyjemności jest rosnąca oponka. Wiele osób tłumaczy się, że woli napoje gazowane bo są słodkie, kolorowe, nie to co zwykła woda. To prawda, ale zwykła woda też może być kolorowa i słodka, wystarczy dodać do niej ulubione owoce, cytrynę pomarańcza, a nawet truskawki.


Gluten i laktoza


Produkty zawierające gluten (np. zboża) są silnie wzdymające. Dlaczego? A chociażby dlatego, że większość z nich znajduje się w pieczywie, a do pieczywa jak wiadomo dodawane są różnego rodzaju spulchniacze i konserwanty. Jeśli zaś chodzi o laktozę, zawartą w produktach mlecznych, to jest ona po prostu ciężkostrawna. W laktozie znajduje się cukier złożony, którego nie udaje się rozbić na cukry proste – stąd nietolerancja na produkty mleczne i mlecznego pochodzenia.

To chyba jakiś paradoks – pomyślisz sobie po  przeczytaniu tego artykułu. Jem warzywa, owoce, unikam cukru, a mimo tego mam wzdęcia! Wychodzi na to, że nic nie można mi jeść. Nieprawda! Tak samo jak nieprawdą jest, że na diecie nie można sobie pozwolić na odrobinę czekolady. Nic w umiarze nam nie szkodzi. Natomiast jeśli będziemy się opychać jabłkami albo winogronem – bo tak było napisane w mądrej książce o diecie, to oczywiste, że będziemy puchnąć! Jeśli zatem stosujesz już jakąś dietę, podchodź do niej z przymrużeniem oka. To kolejny przykład na to jak ważne jest by wiedzieć, co się kładzie na talerz, a nie ślepo wierzyć w słowo pisane! J


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Sposób na Brzuch © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka