Rozstępy to wrzecionowate pasma, które najbardziej lubią występować na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach. Skąd się biorą? To proste - rozstępy pojawiają się w miejscach, w których skóra często się rozciąga i kurczy, pod wpływem rożnych czynników. Nagły spadek wagi, nagłe przybieranie na wadze, zmiany hormonalne w organizmie. Rozstępy to naruszenie skóry, które prowadzi do wewnętrznego rozerwania włókien elastyny i kolagenu. Powstają na skutek gwałtownego rozrostu mięśni tworząc ślady na skórze pokryte cienkim naskórkiem. Rozstępy nie bolą, nie pieką, tworzą się niepostrzeżenie i niestety nie jest łatwo się ich pozbyć. Jedynym sygnałem jaki może wzbudzać podejrzenie tworzenia się rozstępów jest swędzenie skóry. Jeśli zauważysz, że skóra na pupie czy udach mocno cię swędzi i nie jest to ukąszenie komara... to prawdopodobnie niebawem będziesz miała rozstępy.
Oto fazy powstawania rozstępów:
FAZA PIERWSZA - ZAPALNA
W tej fazie możemy jeszcze całkowicie zwalczyć rozstępy. Gdy tylko zobaczysz na skórze różowe lub czerwone linie biegnij do sklepu po specyfik na rozstępy, bo później będzie ZA PÓŹNO! Rozstępy w fazie zapalnej są łatwe do zwalczenia ponieważ można je szybko wyczuć pod palcami i zanim włókna na trwałe się rozerwą zahamować ich rozrost.
FAZA DRUGA - ZANIKOWA
W fazie tej nasze szanse są już bardzo marne, żeby nie powiedzieć, że znikome. Rozstępy ulegają regeneracji. Powstałe wcześniej czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Wiele dziewczyn cieszy się, że własnie rozstępy zaczynają blaknąć więc znikną. Niestety nie znikną! A ich rozjaśnienie świadczy tylko o tym, że się utrwalają. Leczenie rozstępów w tej fazie jest bardzo trudne. Nie ma się co oszukiwać, możemy jedynie je rozjaśnić, nie zniszczymy ich, nie pozbędziemy się na stałe.
Rozstępy najczęściej pojawiają się u kobiet i to kobiet w ciąży - wtedy skóra najszybciej się rozciąga. Badania dowodzą, że 90 % ciężarnych cierpi na rozstępy, a tylko 40 % mężczyzn.
Przyczyny występowania rozstępów:
* Zwiększony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu (kortyzol upośledza działanie komórek odpowiedzialnych za produkcję białek, kolagenu, elastyny)
* Podwyższony poziom estrogenów
* Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy, np. w chorobach autoimmunologicznych, alergologicznych, endokrynologicznych
* Zła dieta
* Brak cynku
* Czynniki genetyczne (jeśli twoja mama ma rozstępy, to ty prawdopodobnie też będziesz je miała)
* Otyłość
* Ciąża
* Menopauza
Jak walczyć z rozstępami?
Najważniejsze to nie pozwolić, by rozstępy w ogóle powstały. Jednak wiem, że to mało prawdopodobne bo jednak większość z nas jest na takie rozstępy narażona. Pisałam już wyżej, że 90 % kobiet ma rozstępy i jeśli jesteś w tych pozostałych 10 % to masz wielkie szczęście.
Posądzam jednak, że skoro jesteś na mojej stronie to szukasz rozwiązania jak się pozbyć rozstępów. Postaram się pomóc, jednak cudów nie zdziałamy, jeśli nie będziesz współpracować. O tym jak walczyć z rozstępami opowiem w kolejnych artykułach, dziś zasugeruje tylko co jest ważne w walce z rozstępami:
* szybka reakcja
* zanim zaczniesz się odchudzać kup kosmetyki przeciw rozstępom
* jak tylko dowiesz się o ciąży, kup kosmetyki dla matek w ciąży przeciw rozstępom
* dbaj o siebie i używaj balsamu po każdej kąpieli, często natłuszczaj skórę
* jedz warzywa, owoce, pij dużo wody niegazowanej
* uprawiaj sport
* unikaj alkoholu
Zabiegi na rozstępy
Laser
Mikrodermabrazja
Peeling chemiczny
Mezoterapia
Body wrapping
O tym jak działają poszczególne zabiegi przeczytacie w kolejnych postach o rozstępach.
O tym jak działają poszczególne zabiegi przeczytacie w kolejnych postach o rozstępach.
Bardzo dobry post! Udostępniam dalej! :)
OdpowiedzUsuń